5 olulist akrüülmaali terminit

Kaunite kunstide maailmas on väga palju spetsiifilisi termineid – see on nagu omaette keel. Sa ei pea neist kõigist aru saama, kuid neid on kasulik teada. Järgnevalt on neist 5 peamist ära seletatud.

1. Seeriad

Suurim tegur kunstnike värvide maksumuses on pigment. Pigmente saadakse paljudest eri allikatest ja need on erineva hinnaga tulenevalt nende haruldusest ning töötlemise ja jahvatamise kuludest. Sellest lähtuvalt on näiteks erinevad Liquitex Professional akrüülvärvid grupeeritud hinna järgi „seeriatesse”, nt seeria 1 ja seeria 2, vastavalt sellele, kui palju kummagi tegemine maksab. 1. seeria värvid, nt kollane ooker (Yellow Ochre), sisaldab kõige odavamaid pigmente ja see on ka kõige odavam osta, samas kui 4. ja 5. seeria värvid sisaldavad kõige kallimaid pigmente. Tseruleumi (Cerulean Blue) on alati kallis toota, mistõttu on sellel ka kõrge seerianumber ja hind. Seeria ei ole seotud kvaliteediga, vaid lihtsalt valmistamiskuludega. Õpilase taseme sarjad hoitakse harilikult ühe hinnastruktuuriga, et ostmise protsessi lihtsustada.


2. Ühe pigmendiga värvid

Mõned värvid sisaldavad vaid ühte pigmenti, teised on segu kahest pigmendist, kolmandad on tehtud neljast. Ühe pigmendiga (või puhas) värv annab parima värvi selguse. Kahe pigmendi segamine annab puhtaimad segatud värvid, kuna see on ainult nende kahe, mitte rohkemate pigmentide kombineerimine. Näiteks ühe pigmendiga värvide puhul, nagu hele kaadmiumpunane (Cadmium Red Light) ja tseruleum (Cerulean Blue), segad sa ainult kahte värvi. Siin pole midagi muud, mis värvi poriseks võiks teha. Ent kui kasutada mitme pigmendiga värve, siis võid sa sageli segada kokku lausa kuut värvi, kuna iga värv koosneb kuni kolmest pigmendist. Mida rohkem pigmente kokku segada, seda kiiremini muutub värv pruuniks ja poriseks. Ühe pigmendiga värvide näideteks on harilikult kaadmiumid (cadmium), koobaltid (cobalt), kvinakridoon (quinacridone) ja ftalotsüaniini (phthalocyanine) värvid – pakendil on toodud täpne pigmentide loetelu.


3. Läbipaistmatus/läbipaistvus

Igal pigmendil on oma iseloom ning kunstnike jaoks on värvide üks peamisi omadusi nende läbipaistvus. Valiku hõlbustamiseks on see teave selgelt pakendil ära toodud, mistõttu saad sa valida õige värvi lasuurimiseks, või läbipaistmatu värvi tumedate taustade loomiseks. Värvid on jagatud kolme kategooriasse:

  • Läbipaistmatu – need värvid ei lase valgust värvikihist läbi ja tagavad parima katvuse või peitevõime
  • Poolläbipaistev – need värvid lasevad värvikihist osa valgust läbi ning on läbipaistmatute ja läbipaistvate värvide vahel
  • Läbipaistev – need värvid annavad vähima katvuse ja lasevad valguse värvikihi all oleva pinnani. Need on head värvid lasuurimiseks ja akvarelliefektide tegemiseks


4. Valguskindlus

Mis aja pärast värv tuhmuma hakkab? Iga Liquitexi värvis sisalduv pigment on hinnatud USA Materjalide Katsetamise Ühingu (ASTM) skaalal. Kõik värvid on tasemel ASTM I (suurepärane) või II (väga hea) ning neid peetakse püsivaks ja valguskindlaks 50–100+ aastat galeriitingimustes. Liquitexi metallik- ja fluorestseerivad värvid on väiksema valguskindlusega.


5. Hue värvid

Värv, mille nimetuses on märgitud “hue”, on selline, millega on loodud teine värv. Näiteks on kaadmiumi hue (cadmium hue) selline värv, mis näeb välja nagu kaadmium (cadmium), kuid mis tegelikult ei sisalda kaadmiumi, vaid on lihtsalt teiste pigmentide segu. Hue värvid on kasulikud siis, kui teil on väike eelarve, sest need on harilikult väiksemate seeriate värvid, ja need võidakse kasutada selliste värvide taasloomiseks, mida praegu peetakse ohtlikuks, liiga kalliks või ebastabiilseks.

New

6.457.35 View

New

11.2014.85 View