Pehme linooltrükk ja tekstiili värvimine Marabu Textil Print ja Aquarelle värvidega

Linooltrükk tekstiilil

Reljeeftrükkimine on trükiprotsess motiivide trükkimiseks kangastele ilma, et oleks vaja kasutada palju seadmeid. Kummist trükiplaadi lõikamine on imelihtne. Motiiv lõigatakse plaadi sisse ja seda saab seejärel reprodutseerida. Vaja on vaid pehmet trükiplaati, nikerdamise nuga, vahtkummist rulli ja trükivärvi. Fikseerimise järel saab trükitud motiivid värvida Marabu Textil Aquarelle tekstiilivärvidega.

Kuidas teha:

1) Kanna motiiv pliiatsiga pehmele trükiplaadile ja seejärel lõika see lõiketera abil sisse. V-kujuline tera sobib hästi peenikeste joonte jaoks, samas kui suure, sirge teraga saab lõigata laiu jooni ja suuri pindu. MÄRKUS: Motiiv tuleb peale kanda peegelpildis. Seda on eriti oluline silmas pidada tähtede tegemisel. Lõiked ei tohi olla liiga sügavad, et plaati mitte ära lõhkuda.
blogi-nn-mb-linool-tekstiilil-step1

blogi-nn-mb-linool-tekstiilil-step1.2
blogi-nn-mb-linool-tekstiilil-step1.3

2) Võta rulliga värvi ja kanna see trükiplaadile. Motiivi kõrgem osa peab olema õhukese värvikihiga täielikult kaetud.
blogi-nn-mb-linool-tekstiilil-step2

3) Aseta trükiplaat kangale ja suru seda kergelt. Eemalda ettevaatlikult plaat kangalt. Kui trükkimine on lõpetatud, puhasta kiirelt trükiplaat veega ja jäta kuivama. MÄRKUS: Värvimiseks võid loomulikult kasutada mitut värvi, nt taust võib olla teist värvi kui trükimotiiv. Trükiplaati võib rullida ka erinevate värvidega. Ühte motiivi võib trükkida mitmes värvis.
blogi-nn-mb-linool-tekstiilil-step3

4) Kuivamise järel aseta niiske motiiv küpsetuspaberile ja siis praeahju (8 minutit/150°C) või triigi ilma auruta 3 minutit.
Motiivi toonimiseks niistuta soovitud ala käsnaga ning kanna pinnale tekstiilile mõeldud akvarellvärv. Mida niiskem on kangas, seda rohkem värv laiali voolab. Kasuta pintslit akvarellvärvi kandmiseks kangale. Mida niiskem on pintsel, seda rohkem värv laiali voolab.
Kinnita motiiv veelkord veelkord asetades niiske motiiv küpsetuspaberile ja siis praeahju (8 minutit/150°C) või triigi ilma auruta 3 minutit. Fikseerimise järel on kangas pestav temperatuuril kuni 40°C.
blogi-nn-mb-linool-tekstiilil-step4

blogi-nn-mb-linool-tekstiilil-step4.2
blogi-nn-mb-linool-tekstiilil-step4.3

Pea meeles:

  • Kata tööala põhjalikult.
  • Paiguta kangakihtide vahele paber või kile.
  • Sega värvi enne kasutamist korralikult.
  • Parimad tulemused saad 100% puuvillal.
  • Kangas peab olema viimistlemata, samuti ei tohi kasutada kangapehmendajaid.
  • Pese kangast enne kasutamist.
  • Puhasta tööriistad kohe pärast kasutamist.
  • Pese ja triigi trükitud kangaid pahempidi.

Marabu Textil Print värv on ergas, veepõhine ja matt trükivärv, mille pind jääb pehme. See on nii lõhnatu kui valguskindel ning sobib nii heledate kui tumedate kangaste jaoks, mille sünteetilise kiu sisaldus on kuni 20%. Marabu Textil Print värv on loodud spetsiaalselt siiditrüki ja linoollõike tehnikate jaoks. See on eriti aeglase kuivamisega ja väga viskoosne (vajadusel lahjenda veega). Värvi märjana hoidmine on väga oluline, et rulliga ei tekitataks triipe. Nii saab täiusliku tulemuse, kus värv on ühtlaselt peale kantud ja puuduvad ülekatted.

Marabu Textil Aquarelle on kirgas, veepõhine, pigmendisisaldusega akvarellvärv heledate kangaste jaoks (kuni 20% kunstkiudu). See on väga hea voolavusega ja annab hästi välja. Värve saab segada ja veega lahjendada. Riidel ei tohi enne olla kaunistusi, samuti ei tohi kasutada kangapehmendajaid. Enne värvi pealekandmist tuleb kangast käsnaga niisutada. Kanna värv peale niiske pintsliga. Pärast niiske kanga fikseerimist praeahjus (8 minutit/150°C) on see pestav temperatuuril kuni 40 °C. Pese ja triigi kangast pahempidi.